Pacienti v Trenčíne testujú signalizačné náramky

Nemocnica v Trenčíne skúša moderné prístroje pre dôchodcov. Pomoc si privolajú náramkom.

ntónia Jánošíková (68) si pomocou náramku môže kedykoľvek zavolaťsestričku. | Nový Čas

Babičky, ktoré ležia na geriatrickom oddelení nemocnice v Trenčíne, sa tešia. Dostali náramok, ktorým si jednoducho môžu hocikedy privolať sestričku. Trenčianska Fakultná nemocnica ako prvá na Slovensku testuje moderné prístroje, ktoré jej pomôžu pri práci s pacientmi.

Prístroje vyzerajú ako hodinky. V nich je červené tlačidlo. „Požičala nám ich distribútorská firma. Dostali sme štyri plus centrálu veľkú ako mobil. Pacient má na ruke náramok s tlačidlom, ktoré, keď stisne, sestre začne pípať centrála. Zobrazí sa jej, ktorý pacient ju volá,“ povedala primárka geriatrie Terézia Drobná. Prístroj má dosah sto metrov v budove a do dvesto metrov mimo budovy.

Podľa lekárky výrazne uľahčuje život pacientom aj sestričkám a takéto náramky by sa zišli na všetkých oddeleniach nemocnice. „Iba u nás by najmenej päťdesiat percent pacientov potrebovalo túto signalizáciu. Máme pacientov sebestačných, ale aj dezorientovaných a imobilných. Vedenie nemocnice bude premýšľať, či tieto prístroje zakúpi,“ dodala lekárka. Prístroje zatiaľ testujú na štyroch pacientoch.

„Teraz ma sestry vždy nájdu,“ smeje sa Jozefína Bonková (71).


Zdroj: http://www.cas.sk/clanok/359282/novinka-v-nemocnici-pacienti-testuju-naramky-na-privolanie-pomoci/